Abdullatif Yılmaz 2020-12-26
262

Yapay Zeka

Korkutucu değil mi? İnsan gibi düşünen ama canlı olamayan bir varlık. İnsandan kat kat daha zeki olabilen ve hızlı öğrenebilen tehlikeli varlık. Tehlikeli diyoruz ama yaşantımızın neredeyse her yerinde var. Sadece kötü emeller için kullanılan koca bir makine olarak düşünmeyin yapay zekayı! Youtube’de video izlerken izlediğimiz videolara göre video önerisinde bulunmak, Netflix dizilerini beğenilerimize göre sunmak, alışveriş sitelerinde baktığımız ürünlere göre reklam çıkarmak gibi özellikleri de var.

Yapay zekayı tanımlayalım;
Yapay zeka; insan gibi davranışlar sergileme, sayısal mantık yürütme, hareket, konuşma ve ses algılama gibi birçok yeteneğe sahip yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünüdür. Başka bir deyişle yapay zeka; bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini sağlar.

Aslında yapay zeka denince illa da aklımıza insan gibi düşünebilen makine gelmesine gerek yok. Yapay zeka geliştiren her kuruluş kendi isteklerini karşılayacak kadar zekaya sahip bir makine üretse yeter. Örneğin Hava durumu tahmin eden bir yapay zekanın kalkıp da uçak sistemlerini kontrol etmesine gerek yok. Eğer böyle bir anlayış sergilersek bu bizler için en doğrusu olur. Ama şunu söyleyebilirim ki ileride yapay zeka öyle gelişecek ki insanlar yattığı yerden para kazanacak.

Kaynak:
https://www.mediaclick.com.tr/blog/yapay-zeka-nedir