Latif Yılmaz 2020-12-29
1155

Python Kurulumu

Python, nesne yönelimli, yorumlamalı, birimsel ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Günümüzdeki en popüler dillerdendir. Yazılımcıların gözdesi! Kiminin ilk göz ağrı :) Bu yazıda sizlere Python ve VSCode(IDE) kurulumunu anlatacağım. İşlemler çok basit. Ardından basit bir kod yazıp deneyeceğiz.

Python Kurulumu

Öncelikle Python’ın resmi sitesine gireceğiz. Burada gereken her şey bulunuyor.
Resimdeki yolu izleyerek işletim sistemimize uygun son sürümü indiriyoruz. (Biz Windows için kurulum yapacağız)

Bu direk olarak işlemci tipinizi algılayıp en iyi dosyayı(.exe) sizin için indirmeye koyacaktır.
.exe dosyasını çalıştırdığımızda bir Python Yükleme Ekranı ile karşılacağız.

Burda önemli nokta Add Python to PATH kutucuğunu işaretlemektir. Bu sayede ileride yapacağımız bazı işlemler için gerek bazı işlemleri otomatik olarak yapacak.
Daha sonra yükleme ekranı gelecek ve bir süre sonra yükleme tamamlanacaktır.

Python kurulumunu tamamladık. Dilersek Windows arama yerine ‘Python’ yazarak çalıştırabilirsiniz. Fakat bu karşımıza Python yüklü bir komut istemi çıkaracaktır. Ki burada kod yazmak oldukça zor olur ve aslında bir program yapmış olmazsınız.

Bunun için başka programlara ihtiyacımız var. Kod yazılmasını kolaylaştıran bu uygulamalara IDE denir. Türkçesi Entegre Geliştirme Ortamı’dır. Ben VSCode kullanmanızı tavsiye ediyorum. Tabii bir çok alternatif de var.

VSCode Kurulumu

Öncelikle VSCode sitesine gireceğiz. Yükleme işlemini aşağıdaki gibi gerçekleştirebiliriz. Zaten işletim sistemimize uygun son sürüm karşınıza çıkacaktır.

Bu direk olarak işlemci tipinizi algılayıp en iyi dosyayı(.exe) sizin için indirmeye koyacaktır.
.exe dosyasını çalıştırdığımızda bir VSCode Yükleme Ekranı ile karşılacağız. Kabul edip devam edebiliriz.

İşlem tamamlandığında program masaüstünüze gelecektir. Çalıştırdıktan sonra karşımıza gelen ekranda View > Extensions panelinden yükleme gerçekleştireceğiz.

Solda çıkan panelde ‘Python’ araması yapıyoruz. Daha sonra ilk seçeneğe tıklıyoruz ve resimde gösterildiği gibi indiriyoruz.

Bu işlem tamamlandıktan sonra artık bir klasör açıp içerisinde işlemlerimizi gerçekleştirmeliyiz. Ben daha önceden Masaüstünde ‘deneme’ adlı bir klasör oluşturmuştum. Siz de oluşturup resimdeki gibi açabilirsiniz.

Klasör açıldıktan sonra içerisinde Python dosyalarının uzantısı olan .py dosyası oluşturarak kodları yazabiliriz. Öncelikle klasör içerisine sağ tıklayıp ‘New file’ seçeneğini tıklıyoruz. Daha sonra bir isim verip sonuna ‘.py’ ekliyoruz. Ben dosyamı deneme.py şeklinde oluşturdum.

Artık deneme.py dosyamızın içerisine kodlarımızı yazmaya başlayabiliriz. Burada print(‘’) komutunu kullandım. Ekrana çıktı almamızı sağlayacak. Ben print içerisine ‘Hello, World!’ ün Türkçe karşılığı ‘Merhaba, Dünya!’ yazdım. Hemen hemen her yerde yeni programlama dilindeki ilk test böyle yapılır. Yazılımcı gelenekleri işte 😄

CTRL + S ile yazdıklarımızı kaydettikten sonra sağ üstteki yeşil butona basarak terminal ekranında çıktımızı görebiliriz.

Evet! Harika iş çıkardık. Eğer herhangi bir sıkıntı ile karşılaştıysanız yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın. Sizin için yararlı olduysa beğenirseniz de çok sevinirim :) Herkese kolay gelsin..