Abdullatif Yılmaz 2021-01-05
460

Programlanabilen Organizma: Xenobot

Bilim adamları ilk “Yaşayan ve Programlanabilen” organizması Xenobot’u üretmeyi başardı. Kök hücrelerden üretilen bu organizmalar bilim tarihindeki en sıra dışı buluşlardan biri oldu.

Bugüne kadar gördüğümüz ve bizi şaşırtan her bir robot aslında belli parçaların bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan makinelerdi. Fakat yapay zeka ve biyoloji de işin içine girince ortaya çıkan bu yeni ‘yaşayan robotlar’, teknolojinin ne kadar ilerleyebileceğinin en büyük kanıtı oldu.

Robot bilimciler, geçtiğimiz hafta ‘xenobot’ adını verdikleri yeni robotları duyurdular. Robot organizmalar, kurbağalardan alınan hücrelerle üretildi.

Xenobot Özellikleri

Bu programlanabilir organizmalar 1 milimetreden daha küçük bir uzunluktalar ve yaklaşık 1000 yaşayan hücreye sahip. Ayrıca şekilleri de birbirinden farklı. Zaten bu robotlar hareket edebiliyor ve istediği şekle girebiliyor. Ayrıca topluca da hareket edebildikleri için grup halinde projelerde kullanılabilecek. Ancak ne yazık ki ömürleri en fazla 10 gün.

Xenobot Nasıl Üretildi?

Bilim adamları Xenobot üretimi için süper bilgisayarları kullandı. Süper Bilgisayar “Evrim Algoritması“nı kullanarak en işlevsel tasarımı çıkardı. Binlerce denemeden sonra çıkan sanal modelleri kurbağa derisi hücreleriyle yeniden ürettiler.

Neden İsmi Programlanabilir Robot?

Xenobot istenilen şekle girebiliyor. Bu ona robot dememizin sebebi. Ayrıca bilim adamlarının belirttiği işleri yerine getirebildiği için programlanabilir diyoruz. Ve herhangi bir hasarda kendini iyileştirebildiği için bir organizma diyebiliyoruz.,

Xenobot Nerelerde Kullanılabilir?

Xenobot’lar birçok alanda kullanılabilir olacak. En azından söylentiler böyle. Okyanusları temizlemede, radyoaktif alanlara erişilmesinde, insan vücuduna ilaç taşımada kullanılanilir.

Kaynak:
Webtekno