Abdullatif Yılmaz 2020-12-27
633

Oyun Gibi Oyun: Satranç

Satranç, hemen hemen herkes tarafından bilinen şu meşhur oyun. Gelin size biraz bu oyundan bahsedeyim.

Satranç, iki oyuncu ile 32 taş ve 8×8 bir tahta ile oynanan bir masa oyunudur. Turnuvaları düzenlenmekle birlikte bir spor dalı kabul edilir.

Tanım bakınız burda. Ama gel görelim ki bu kadar sınırlı değil. Sizi o kadar ilginç istatistiksel bilgilere ve felsefi sözlere boğacağım ki oyunun aslında ne kadar karmaşık olduğunu öğreneceksiniz. Tabii önce biraz tarihçesinden bahsedelim.

Satrancın, zamanımızdan en az 4000 önce Mısır’daki piramitlerde kabartma olarak resmedildiğine dair bulgular vardır. Ancak kesin olmamakla beraber çok güçlü kanıtlar değildir. Bugünkü adını ise MS 3. – 4. yüzyıllarda Hindistan’da, oyuna ‘ÇATURANGA’ denmesi ile alır. Satranç ile ilgili ilk yazılı belgeler Hindistan’dan kalmadır. Daha sonra satranç İran’a (Pers dilinde ‘shah mat’ kral öldü anlamına gelir), onlardan Araplara, Endülüslüler sayesinde de İspanya üzerinden Avrupa’ya yayılmıştır.

Basit Kurallar:
8×8 bir tahtada oyunculara dağıtılan 16 taş ile oynanır. Beyaz renk önce başlar. Satrancın amacı rakip şahı mat etmektir. Bunun anlamı rakip şahın bulunduğu karenin tehdit altında bulunması ve tehdit altında olmayan bir kareye kaçış ya da tehdidi engelleyecek başka bir hamlesinin olmamasıdır. Bu da rakibin diğer taşlarını alarak onu güçsüz bırakma ilkesine dayanır.

İlginç Bilgiler:
-Teorik olarak bir satranç oyununda en fazla 5870 hamle oynanabilir.

-Bugünkü gibi beyaz ve siyah karelerden oluşan ilk satranç tahtası avrupada 1090 yılında yapılmıştır.

-Amerika satranç birliğine göre, satrançta ilk 10 hamlede oynanabilecek 169,518,829,100,544,000,000,000,000,000 farklı seçenek vardır.Ve yine onlara göre bilgisayar satrançı çözmüştür.

-Satranç tahtasında 2 taraf 1 er hamle yaptığında 400 , 2 taraf 2şer hamle yaptığında 72.084 ve 2 taraf 3 er hamle yaptığında 4 milyondan fazla seçenek vardır.2 tarafın yaptığı 4 er hamleden sonra 318 milyar seçenek vardır. 2tarafın yaptığı 40 hamleden sonraki seçenek sayısı dünya üzerindeki hesaplanabilir elektron sayısından fazladır.

-Tarafların uzay ve dünya arasında oynadığı ilk satranç oyunu soyez-9 mürettebatı tarafından 9 haziran 1970 yılında oynandı.Ve oyun beraberlikle sonuçlandı.

-Şah mat kelimesi satranç tabirine pers deyiminden eklenmiştir.“Shah mat” pers dilinde “kral öldü.” demektir.

-En uzun satranç problemini Blathy, 1800 lü yıllarda osmanlıda 290 hamleyle bulmuştur.

Kaynak:
https://www.cokilgincbilgiler.com/?pnum=20&pt=satran%C3%A7+hakk%C4%B1nda+ilgin%C3%A7+bilgiler%2Cbilinmeyenler

Benim satranç hikayem:
Satrancı ilk öğrenmem ilkokul 1. sınıfta okulun verdiği kursa gitmemle başladı. Ortalama bir şekilde öğrendim ve kursu bitirdim. Daha sonra profesyonel bir kariyerim olmadı. Sadece aile üyelerimle oynuyordum. Hatta anneme de ben öğretmiştim :) Çünkü bilgi paylaştıkça güzeldir. Ortaokula kadar oynamaya devam etmiştim fakat lisede unutmaya başladım. Şu son zamanlarda aklıma geldi. Oynamaya devam ediyorum. chess.com’ a beklerim. Kullanıcı adım latifyilmaz Boy ölçüsü alınır ;)